Search
Close this search box.
نکات مراقبتی در خصوص مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

بخیه های لابیاپلاستی

بخیه های لابیاپلاستی استفاده شده در جراحی لابیاپلاستی دارای انواع مختلفی هستند که کاربردها  و ویژگی‌های متفاوتی دارد معمولاً دو نوع بخیه با عنوان‌های بخیه جذبی و بخیه کشیدنی برای جراحی لابیاپلاستی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همان طور که از نام این بخیه‌ها مشخص است بخیه جذبی پس از گذشت مدت زمانی و جوش خوردن بافت جذب بدن شده و احتیاجی به کشیدن ندارد‌. در صورتی که بخیه‌های کشیدنی به هیچ عنوان جذب بدن نمی‌شوند و لازم است کشیده شوند علاوه بر آن پس از جراحی لازم است بیماران مراقبت‌های لازم از بخیه ها را انجام دهند تا مشکلی برای آنها به وجود نیاید.

انواع بخیه های لابیاپلاستی

انواع بخیه های لابیاپلاستی

انواع مختلفی از بخیه‌ها برای انجام جراحی استفاده می‌شوند که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم.

✳️ جذبی (بهترین نوع بخیه هست که خانم دکتر مهدی زاده استفاده می کنند)

یکی از انواع بخیه‌هایی که برای این جراحی استفاده می‌شود، بخیه جذبی است. بخیه جذبی دارای نخ سازگار با آنزیم طبیعی بدن بوده به همین سبب با گذشت زمان جذب بدن می‌شود. جنس بخیه‌های جذبی از نوع استریل بوده و در صورت استفاده پس از جوش خوردن زخم‌ها می افتد.

توجه داشته باشید که این بخیه ها هم از انواع مختلفی برخوردار استو جراح با صلاحدید خود هر یک از آنها را برای افراد استفاده می کند.

یکی از این بخیه‌ها نخ ساده جذبی بوده که پس از گذشت ۶ الی ۱۲ روز جذب بدن می‌شود و درد و سوزش زیادی برای فرد ایجاد نمی‌کند.

✳️ کشیدنی (بخیه های کشیدنی توصیه نمی شود و دردسر دارد)

برای بخیه‌های لابیاپلاستی از نوع دیگری از بخیه‌ها تحت عنوان بخیه‌های کشیدنی یا غیر جذبی استفاده می‌شود. در این نوع از بخیه‌ها از نخ‌هایی مانند نخ نایلونی، پلی پروپیلن، سیلک و پلی استر استفاده خواهد شد. 

ممکن است نخ‌های تشکیل دهنده این بخیه تنها از یک رشته نخ تشکیل شده باشند که در این صورت به راحتی از بافت بدن عبور خواهند کرد اما توجه داشته باشید که برخی بخیه‌ها از چند رشته نخ تشکیل شده‌اند.

در این نوع بخیه‌ها احتمال باز شدن دوخت بسیار کمتر است اما از طرفی ممکن است صدمات بیشتری را به بافت بدن در هنگام رد شدن وارد کنند. جالب است بدانید افرادی که از بخیه‌هایی با چند لایه نخ استفاده می‌کنند؛ با احتمال بیشتری به عفونت مبتلا می شوند.

نکات مهم مراقبتی در خصوص بخیه های لابیاپلاستی

 پس از انجام جراحی لابیاپلاستی بسیار حائز اهمیت است که مراقبت‌های لازم از بخیه‌های جراحی لابیاپلاستی را جدی بگیرید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید. 

معمولاً زمان جوش خوردن بخیه‌های این عمل به عوامل مختلفی همچون طرز بخیه زدن جراح بستگی دارد. معمولا هر چه بخیه‌ها اصولی‌تر زده شوند، بخیه‌ها در زمان کمتری جوش خواهند خورد. بنابراین مهارت و تجربه پزشک نقش قابل توجهی در زمان بهبودی بخیه‌ها پس از این جراحی دارند.

معمولاً عواملی که بر روی جوش خوردن بخیه‌ها تاثیر گذارند شامل بافت واژن؛ تغذیه؛ سن و وضعیت جسمی می‌شوند، همچنین مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی می‌توانند در جوش خوردن بخیه‌ها موثر باشند.

به عنوان مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از این عمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به منظور کاهش سوزش و تورم بخیه‌های لابیاپلاستی پیشنهاد می‌شود پمادهای تجویز شده توسط پزشک را حتما استفاده کنید.
  • استفاده از کمپرس یخ تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی به منظور ترمیم بخیه‌های لابیاپلاستی پیشنهاد می‌شود.
  • از رانندگی کردن در هفته اول بعد از جراحی خودداری کنید.
  • تا یک ماه بعد از جراحی به منظور مراقبت از بخیه‌ها باید از رابطه جنسی خودداری شود.
  • خشک نگه داشتن بخیه‌ها و محل عمل بسیار حائز اهمیت است.
  • از فعالیت‌های سنگین ورزشی بپرهیزید.
  • از دویدن خودداری کنید.

در مورد تمامی موارد گفته شده دکتر شروین مهدی زاده بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران به طور مفصل با شما صحبت می کند.

زمان افتادن بخیه های لابیاپلاستی

در خصوص زمان افتادن بخیه‌های لابیاپلاستی لازم است بدانید که مدت جوش خوردن این بخیه‌ها بستگی به عوامل مختلفی همچون نوع نخ و بدن افراد دارد‌‌، اما می‌توان بیان کرد به طور معمول ۵ تا ۷ روز زمان برای جوش خوردن بخیه‌ها مورد نیاز است. 

توجه داشته باشید که با شروع ترمیم جای بخیه‌ها در محل لابیاها، خارش شدیدی احساس می‌شود که بر اساس نوع نخ استفاده شده ممکن است کشیدن بخیه‌ها یا افتادن بخیه‌ها دو هفته پس از این عمل صورت گیرد؛ توجه داشته باشید که هر چه نخ استفاده شده برای بخیه‌های لابیاپلاستی ظریف‌تر و نازک‌ تر باشند به مدت زمان کمتری برای افتادن یا جذب احتیاج دارد.

سوالات متداول

مدت زمان بهبودی بخیه‌های لابیاپلاستی چقدر است؟

معمولاً مدت زمان بهبودی بخیه‌ها به عوامل مختلفی همچون شیوه بخیه زدن، نخ استفاده شده و بدن افراد بستگی دارد.

چه عواملی می‌توانند بر روی سرعت بهبود بخیه‌های لابیاپلاستی تاثیر گذار باشند؟

در صورتی که خانم‌ها بعد از انجام این جراحی تغذیه مناسبی داشته باشند؛ می‌توانند روند بهبودی سریع‌ تری را تجربه کنند.

نتیجه گیری

همانطور که خواندید بخیه های لابیاپلاستی از انواع مختلفی برخوردار هستند که جراحان بسته به صلاح دید خود یکی از آن ها را انتخاب می کنند. این بخیه‌ها شامل بخیه‌های کشیدنی و جذبی می‌شوند. در این مقاله شما را با جزئیات بخیه‌های لابیاپلاستی و مراقبت از این بخیه‌ها پس از عمل آشنا می‌کنیم.


برای به‌روزترین اخبار، مشاوره‌ها و اطلاعات ارزشمند در زمینه زنان و زایمان، صفحه اینستاگرام خانم دکتر شروین مهدی‌زاده تهرانی را دنبال کنید. با دنبال کردن این صفحه، به جمع افرادی بپیوندید که به دنبال بهبود کیفیت زندگی و سلامتی خود و عزیزانشان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط