دکتر شروین مهدی زاده تهرانی

جراحی زیبایی واژن + انواع آن

جراحی‌های زیبایی واژن که با نام جراحی‌های جوانسازی واژن نیز شناخته شده می‌باشند شامل طیف وسیعی از اقدامات جراحی می‌باشند که هدف آن ترمیم و بازسازی واژن می‌باشد. جراحی های زیبایی اندام تناسلی برای رفع افتادگی واژن در اثر عواملی از جمله افزایش سن، رابطه جنسی مکرر و… به کار گرفته می شود. اگر می خواهید انواع آن و مراحل هریک را بدانید، این مقاله را دنبال کنید.

مزایای جراحی زیبایی واژن

مشکلاتی که منجر می‌شود افراد جهت جراحی‌های زیبایی واژن اقدام نمایند عبارت است از:

عمل زیبایی واژن

انواع جراحی زیبایی واژن

تعدادی از شایع ترین جراحی‌های زیبایی واژن عبارتند از:

جراحی واژینوپلاستی

بنا به دلایل مختلفی ممکن است آسیب‌هایی به واژن وارد شود که برخی از آنها عبارتند از:

هدف اصلی جراحی واژینوپلاستی سفت کردن بافت واژن پس از زایمان طبیعی و یا افتادگی‌های ناشی از افزایش سن می‌باشد. برخی از جراحان ادعا می‌نمایند که با واژینوپلاستی حتی می‌توان حس و رضایت جنسی را بهبود بخشید.

در طی جراحی، عضلات داخل واژن سفت می‌شوند تا کانال واژن به استحکام و سفتی زمان پیش از بارداری و یا ایام جوانی بازگردد.

جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی جراحی است که طی آن قسمت‌هایی از لابیای مینور و یا ماژور که بزرگتر از حد طبیعی هستند برداشته خواهند شد. اهدافی که در جراحی دنبال می‌شود عبارت است از:

  • کاهش اندازه‌ی لابیا مینور و یا ماژور
  • ایجاد تقارن در لابیاها
  • کاهش درد در هنگام رابطه جنسی و یا انجام ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری وسوارکاری که به دلیل بزرگ بودن لابیا مینور ایجاد می‌شود
  • افزایش بهداشت و سلامت لابیا و جلوگیری از عفونت‌های ادراری
  • افزایش اعتماد به نقس جنسی
  • زیبایی واژن
  • برطرف کردن ناراحتی ناشی از برخورد لابیا به لباس زیر

روش‌های مختلفی جهت جراحی لابیاپلاستی وجود دارد که با توجه به آناتومی ناحیه تناسلی بهترین روش توسط جراح انتخاب می‌شود. از لحاظ ظاهری، جراح لابیای مینور را به گونه‌ای ترمیم می‌نماید که از لبه‌های لابیای ماژور خارج نشود و اندازه‌ی طبیعی آن را بازیابی می‌نماید.

گاهی اوقات نیز بیماران تصمیم به بزرگ کردن لابیای ماژور دارند که با افزایش سن و یا کاهش وزن شدید حجم اولیه خود را از دست داده است. در این جراحی با تزریق چربی و یا فیلرهای تزریقی شامل اسیدهیالورونیک می‌توان حجم لابیا ماژور را بهبود داد.

جراحی ولواپلاستی

قسمت بیرونی واژن، ولوا یا فرج نامیده می‌شود. هرنوع مداخله‌ی جراحی که به منظور افزایش زیبایی ناحیه تناسلی خارجی و در قسمت ولوا انجام شود تحت عنوان جراحی ولواپلاستی نامیده می‌شود.

اندام جنسی در قسمت خارجی شامل لابیا مینور، لابیا ماژور، کلیتوریس، مجرای ادرار و ورودی واژن می‌باشد که همگی تحت عنوان ولوا شناخته می‌شوند.

جراحی ولواپلاستی مانند سایر جراحی‌های زیبایی واژن یک جراحی انتخابی می‌باشد و با توجه به نظر بیمار تغییرات مورد نظر در بخش‌های مختلف ناحیه تناسلی خارجی ممکن است انجام شود.

روش انجام جراحی‌های زیبایی واژن

جراحی‌های زیبایی واژن معمولاً با بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

اکثر این جراحی‌ها جزء جراحی‌های کم تهاجم بوده و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان و در یک کلینیک جراحی مجهز قابل انجام می‌باشد.

زمان جراحی با توجه به نوع جراحی ممکن است بین 1 تا 2 ساعت طول بکشد.

چند ساعت پس از اتمام جراحی، بیمار می‌تواند با کمک یک همراه به منزل بازگردد.

عوارض پس از جراحی‌های زیبایی واژن

بهبودی پس از انواع جراحی‌های زیبایی واژن معمولاً حدود 1 هفته زمان نیاز دارد. برخی از عوارضی که پس از جراحی ممکن است با ان مواجه شوید عبارت است از:

مراقبت های پس از جراحی‌های زیبایی واژن

انتخاب روش جراحی زیبایی واژن

با توجه به مشکلات ظاهری و عملکردی که در ناحیه تناسلی وجود دارد ممکن است به یک و یا هر سه جراحی نام برده احتیاج داشته باشید، ادغام تمام جراحی‌های نام برده شده در طی یک جراحی و یا استفاده از روش‌های دیگر مانند تزریق بوتاکس، تزریق فیلر و چربی نیز ممکن است همراه با این جراحی‌ها انجام شود.

در انتخاب روش جراحی به یک جراح متخصص و با تجربه مراجعه نمائید تا از هرگونه جراحی غیرضروری و یا عوارض پس از جراحی پیشگیری نمائید.

خروج از نسخه موبایل