Search
Close this search box.
درمان hpv

درمان عفونت HPV

درباره عفونت HPV چه می دانید؟ آیا می دانید ویروس مقاربتی موجب بروز چه اختلالاتی می شود؟ درمان عفونت HPV به یکی از دغدغه های کسانی تبدیل شده است که این اختلال را تجربه میکنند. اگر به دنبال راهکار های درمانی و کسب اطلاعات در این باره می گردید، این مقاله را بخوانید.

درباره ویروس پاپیلومای انسانی بدانید

ویروس پاپیلومای انسانی انواع مختلفی دارد. برخی از انواع آن خطرناک هستند. برخی از انواع دیگر آن نیز کاملا بی خطر هستند. عفونت HPV  یک عفونت ویروسی است که به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی منتقل می‌شود. HPV از طریق رابطه جنسی و همچنین ارتباط پوستی جنسی منتقل می‌شود. این ویروس می‌تواند به صورت موقت یا دائمی در بدن شما حضور داشته باشد و ممکن است زمینه ساز بیماری و اختلالات خطرناک دیگری نظیر زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم باشد. به این ترتیب بسیاری از کسانی که به این اختلال مبتلا هستند، به دنبال راهکاری برای درمان آن هستند و لازم است برای درمان زگیل تناسلی نیز در صورت لزوم اقدام کنند.

اولین اقدام برای درمان عفونت HPV چیست؟

برای درمان عفونت HPV، انجام تست‌های پیشرفته می‌تواند کمک کننده باشد. در صورتی که علائمی از عفونت HPV دارید، اولین اقدام، مراجعه به بهترین متخصص در زمینه بیماری‌های زنان است. متخصص زنان و زایمان می‌تواند با انجام بررسی‌های فیزیکی و آزمایش‌های لازم، تشخیص دقیق و اقداماتی که لازم است بدانید را به شما بگوییم.

درمان عفونت hpv

آیا HPV درمان دارد؟

هنوز درمان مشخصی برای ویروس HPV وجود ندارد. اما تحقیقات نشان داده است مصرف دارو های مکمل برای سیستم ایمنی بدن می تواند در از بین رفتن آن موثر باشد. در برخی موارد ممکن است این ویروس در بدن شما باقی بماند و آن را به شریک جنسی خود انتقال دهید. این ویروس ممکن است خود به خود درمان شود. همینطور انواع خطرناک آن ممکن است شما را با اختلالات دیگر مواجه کند.

اصلی ترین مراقبت های درمان ویروس پاپیلومای انسانی

در صورتی که علائم شدید باشند، ممکن است پزشک شما برخی از روش‌های درمانی را توصیه کند تا علائم را کاهش دهد و بهبودی را تسریع بخشد. این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

  • اگر زخم دارید، زخم‌ها و جوش‌ها را تمیز نگه دارید و از خراشیدگی آن‌ها خودداری کنید.
  • استفاده از داروهای ضد ویروسی می تواند موثر باشد. پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی را برای شما تجویز کند.
  •  تحقیقات حاکی از آن است که استفاده از داروی های ضد التهابی می تواند در برطرف کردن ویروس مقاربتی مفید باشد.
  • در صورت وجود علائم سرطانی، مانند زخم‌های مزمن، زائده‌های غیرطبیعی و خونریزی ناشی از آن‌ها، باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و پیگیری های درمانی را جدی بگیرید.

پیگیری از عفونت HPV بهترین درمان است

همچنین، واکسن‌هایی نیز برای جلوگیری از عفونت HPV وجود دارند که به خصوص در برابر انواع خطرناک آن یعنی نوع‌های ویروسی که به سرطان مرتبط هستند، موثر است. واکسن‌های HPV به عنوان یک روش پیشگیری موثر در برابر عفونت و سرطان های مرتبط با آن، به ویژه سرطان رحم، پیشنهاد می‌شوند. واکسن گارداسیل قبل از شروع فعالیت های جنسی شخص باید دریافت شود و بعد از ابتلا خاصیت درمانی ندارد.

پیشگیری از ابتلا به عفونت های جنسی

اگر در غربالگری های روتین مشخص شود که شما به این ویروس مبتلا هستید، لازم است برای کاهش احتمال عدم انتقال آن به شریک جنسی خود موارد زیر را رعایت کنید:

  • بهداشت جنسی را رعایت کنید، مانند استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی.
  • انجام غربالگری های روتین نظیر انجام تست پاپ اسمیر و STD برای تشخیص زودهنگام قبل از آنکه مشکلات جدی تری را تجربه کنید.
  • رعایت بهداشت شخصی، از جمله شستشوی منظم دست‌ها و عدم استفاده از اشتراکی از اشیاء شخصی مانند مسواک.
  • پرهیز از روابط متعدد جنسی امکان ابتلا به این عفونت را پایین می آورد.

چگونه میتوان عفونت HPV را تشخیص داد؟

این عفونت به خودی خود علائمی در فرد ایجاد نمی کند. به همین دلیل ممکن است زمانی که شما را به اختلال جدی تری رو به رو کرده است، آن را تشخیص دهید. انجام تست های غربالگری به فرد کمک می کند این ویروس را تشخیص داده و به موقع برای انجام اقدامات درمانی لازم اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط