Search
Close this search box.
مراقبت های بعد زایمان

مراقبت های بعد از سزارین

مراقبت های بعد از سزارین چه اهمیتی دارند؟ این مراقبت ها به چه صورت هستند؟ در حال حاضر خانم های بسیار زیادی زایمان سزارین را انتخاب می کنند؛ اما آشنایی چندانی با مراقبت های آن ندارند. سزارین یک جراحی تهاجمی است و نیاز به مراقبت های خاصی برای بهبود سریع تر و پیشگیری از بروز برخی عوارض دارد. در ادامه این نوشتار به بررسی این مراقبت ها خواهیم پرداخت. تا انتها ما را همراهی کنید.

مراقبت های بعد از سزارین در بیمارستان

مراقبت های بعد از سزارین تنها محدود به مراقبت های منزل نمی شوند؛ بلکه شما بایستی در محیط بیمارستان نیز مراقبت های خاصی را پشت سر بگذارید. مراقبت های پس از عمل در بیمارستان شامل بررسی تعداد تنفس ها، اندازه گیری حجم ادرار، میزان خونریزی واژینال، کنترل هوشیاری مادر، کنترل استفراغ و… می شوند. این مراقبت ها برای تامین سلامت مادر اهمیت بسیار زیادی دارند و نباید به سادگی از کنار آن ها عبور کرد. اگر بخواهیم دقیق تر مراقبت های بعد از سزارین در بیمارستان را مورد بررسی قرار دهیم موارد زیر را می توان شرح داد.

اقدامات بعد از زایمان سزارین

چک کردن علائم حیاتی

یکی از مهم ترین مراقبت های بیمارستانی پس از عمل جراحی سزارین کنترل و چک کردن علائم حیاتی است. علائم حیاتی مادر شامل نبض، تنفس، فشار خون، دمای بدن و رنگ پوست می شوند که نیاز به بررسی کامل دارند.

خونریزی واژینال

خانم هایی که سزارین را تجربه کرده اند می دانند که سزارین با خونریزی واژینال همراه است. این خونریزی در سه روز اول به رنگ قرمز رخ می دهد؛ اما پس از آن تغییر رنگ داده و به رنگ زرد مایل به سفید می رسد. به طور معمول این خونریزی ها ۱۰ روز ادامه می یابند.

مراقبت های غذایی در بیمارستان

مراقبت های غذایی می توانند اثرات قابل توجهی بر بهبود سریع تر شما داشته باشند. به موجب این امر توصیه داریم طی ۱۲ ساعت پس از جراحی از طریق دهان آب و غذایی مصرف نکنید. پس از پایان این مدت می توانید با توجه به دستور پزشک خود مصرف مایعاتی همچون آبمیوه را آغاز کنید. در ادامه اگر توانایی خوردن غذا را داشته باشید می توانید مصرف غذاهایی همچون سوپ رقیق، فرنی، شیر و… را نیز در برنامه غذایی خود قرار دهید.

مصرف دارو پس از زایمان سزارین

آشنایی با نحوه مصرف دارو و مصرف آن ها در موعد مقرر از مهم ترین مراقبت های بعد از سزارین به شمار می رود. عموم خانم ها پس از طی نمودن عمل سازین با مشکلاتی همچون کمبود آهن و درد مواجه می شوند. در چنین شرایطی بایستی براساس دستورالعمل پزشک حتما داروهایی همچون قرص آهن و آنتی بیوتیک مصرف گردد. علاوه بر این برای کاهش درد می توان از کپسول های مسکن و شیاف ها نیز استفاده نمود؛ اما باید در فواصل زمانی مناسبی مصرف شوند.

زایمان طبیعی

مراقبت های بعد از سزارین در منزل

علاوه بر مراقبت هایی که بایستی در بیمارستان رعایت شوند نیاز به رعایت یک مجموعه مراقبت ها در منزل نیز دارید. این مراقبت ها می توانند تاثیرات مستقیمی بر شرایط جسمی و روحی شما داشته باشند. مراقبت های بعد از سزارین در منزل شامل موارد زیر می شوند.

انجام فعالیت های بدنی مناسب

یکی از راه حلی بهبود سریع تر شما انجام فعالیت های بدنی مناسب است. به هیچ عنوان فعالیت بدنی سنگینی همچون ورزش نداشته باشید. این فعالیت های ورزشی مواردی همچون ورزش های هوازی، دوچرخه سواری، دویدن و وزنه برداری را شامل می شوند. در مقابل می توانید طی روز دقایقی را به پیاده روی آرام اختصاص دهید. چنین فعالیت هایی شرایط لازم را برای بهبود سریع تر شما فراهم می سازد.

مراقبت های بعد زایمان سزارین

مراقبت های غذایی بعد از سزارین

مراقبت های غذایی را بایستی در منزل نیز رعایت نمود. طی مدت استراحت خود باید مواد غذایی مقوی و سالمی را دریافت کنید تا روند بهبود شما تسریع یابد. استفاده از یک رژیم غذایی سالم و مناسب می تواند به شما در تامین سلامت نوزاد نیز کمک های شایانی نماید. به موجب این رژیم های غذایی می توانید شرایط بهتری را برای بهبود سریع تر بافت ها، افزایش میزان شیر و جبران خونریزی ها تجربه کنید. با توجه به این موضوع توصیه داریم جهت رعایت مراقبت های بعد از سزارین حتما تا سه ماه مصرف مولتی ویتامین ها، قرص آهن، مصرف ویتامین و پروتئین را در برنامه خود بگنجانید.

از بهترین موادغذایی که می توانید در روزهای ابتدایی پس از سزارین مصرف کنید می توان به تخم مرغ عسلی، شیربرنج، فرنی، پوره سیب زمینی و آبمیوه تازه اشاره نمود. برای جلوگیری از یبوست مصرف مایعات فراوان، انجیر خیس شده، آلو خشک و روغن زیتون نیز اثربخشی بالایی دارد. بهتر است مصرف غذاهایی نفاخ همچون پیاز، کلم، ادویه، شکلات و گوجه فرنگی را کنار بگذارید.

مراقبت از برش ها یا زخم ها

یکی دیگر از مراقبت های بعد از سزارین مراقبت از زخم ها و برش هایی است که حین جراحی بر روی شکم ایجاد می شوند. برای مراقبت از این زخم ها و بهبود آن ها توصیه داریم نکات زیر را رعایت کنید.

  • محل زخم را همیشه تمیز و خشک نگه دارید.
  • روزانه دوش بگیرید.
  • مراقب باشید به جای زخم ها فشاری وارد نگردد.
  • طی روزهای ابتدایی لازم است از پانسمان های ضدآب استفاده کنید.

مراقبت های بعد از سزارین برای استراحت و خوابیدن

عمل سزارین از جمله جراحی تهاجمی و دردناکی است که شرایط بدی را پیش روی مادران قرار می دهد. هنگام خوابیدن و یا استراحت ممکن است درد بسیار زیادی را تحمل کنید و این دردها به دلیل شیردادن به نوزاد، بغل کردن آن ها و بخیه های موجود بر روی شکم بروز می یابند. رعایت مراقبت های بعد از سزارین برای خوابیدن صحیح می تواند تا حد زیادی این دردها را کاهش دهد. برای خوابیدن و استراحت بهتر است حالت هایی همچون خوابیدن به پشت و خوابیدن به پهلو را انتخاب کنید. در این حالت ها کمترین فشار به ناحه شکم وارد می شود؛ به همین جهت اثرات مثبت بسیار زیادی بر کاهش درد دارند.

رعایت دستورالعمل های پزشک

تمام دستورالعمل های پزشک خود را با دقت انجام دهید. سعی کنید برای جراحی خود از پزشکان مجرب و کارآزموده کمک بگیرید. دکتر شهرزاد تهرانی به عنوان یکی از بهترین جراحان کشور می تواند به شما در این راستا اطلاعات مفیدی را انتقال دهد. توصیه داریم در صورت مشاهده علائمی همچون درد مزمن، سرگیجه، ضعف شدید بدنی، باز شدن بخیه ها، خونریزی شدید واژن و یا ایجاد عفونت در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

کلام آخر

رعایت مراقبت های بعد از سزارین از مهم ترین راه های بهبود سریع تر شما به شمار می رود. این مراقبت ها به و دسته مراقبت های بیمارستانی و مراقبت های منزل تفسیم می شوند. طی این مراقبت ها نیاز به استفاده از یک رژیم غذایی مقوی و سالم دارید تا تمام نیازهای غذایی شما تامین شوند. علاوه بر این لازم است تمامی دستورالعمل های پزشک خود را رعایت کرده و نسبت به این امر سهل انگاری نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط