Search
Close this search box.
مراحل انجام میومکتومی

جراحی میومکتومی برای درمان فیبروم رحم

فیبروم رحم یکی از بیماری های شایع زنان است. در برخی موارد نیاز به راهکار های جراحی برای خارج کردن آن وجود دارد. عمل میومکتومی یکی از راهکار های جراحی برای خارج کردن فیبروم رحم است. از این جراحی برای خراج کردن فیبروم رحم با خفظ رحم و دیگر اندام های تولید مثل زنان استفاده می شود. در برخی موارد که سن خانم کم است و قصد بارداری درآینده وجود دارد، از این جراحی به جای هیسترکتومی استفاده می شود. برای دانستن مراحل انجام آن و هر آنچه لازم است در اینباره بدانید، با ما همراه باشید.

مراحال انجام میومکتومی

مراحل انجام میومکتومی برای خارج کردن فیبروم رحم به شرح زیر است:

  • این جراحی تحت بیهشس انجام می شود. به این ترتیب لازم است بیهوشی تجویز شود.
  • در مرحله بعد یک برش از طریق پوست در قسمت تحتانی شکم، معروف به برش بیکینی ایجاد می شود.
  • در این مرحله بعد از ایجاد دسترسی های لازم به فیبروم، نوبت به برداشتن آن از دیواره رحم می رسد.
  • سپس عضله رحم با استفاده از چندین لایه بخیه به هم دوخته می شود.

البته لازم به ذکر است مراحل این جراحی برای همه روش های میومکتومی به شرح بالا نیست و بسته به آنکه این جراحی به چه روشی انجام شود، این مورد ممکن است متفاوت باشد.

میومکتومی

مزایای جراحی میومکتومی به نسبت هیسترکتومی

زمانی که شما میومکتومی می کنید، رحم و سایر اندام های تولید مثل شما خارج نمی شود. بنابراین بعد از این هم ممکن است مجددا فیبرو رحم در آن رشد کند اما در عوض شما عوارض زیر را تجربه نمی کنید:

  • شما دچار یائسگی زودرس نمی شوید
  • شما می توانید در آینده بچه دار شوید
  • هیچ کدام از اندام های تولید مثل  شما اعم از رحم، لوله فالوپ، تخمدان و ها و دهانه رحم برداشته نمی شود و فقط فیبروم خارج می شود.

انواع روش های جراحی میومکتومی

  • این درمان تنها شامل برداشتن فیبروم است و ممکن است با روش های کم تهاجمی تر مانند لاپاراسکوپی انجام شود که به میومکتومی لاپاراسکوپی شهرت دارد.
  • میومومکتومی لاپارتومی: در این روش برش در ناحیه شکم به صورت افقی و یا عمودی ایجاد شده و بعد از ایجاد دسترسی های لازم برای خارج کردن فیبروم ایجاد می شود.
  • میومکتومی هیسترکتومی: به خارج کردن فیبروم رحم از طیق واژینال میموکتومی هیسترکتومی گفته می شود.

آیا برای خارج کرردن رحم نیاز به هیسترکتومی است؟

برای از بین بردن فیبروم رحم می توان در برخی موارد با راهکار های جایگزین نظیر دارودرمانی و یا اقداماتی از جمله هورمون درمانی این کار را انجام داد. اما در صورتی که پزشک تشخیص دهد برای این کار نیاز به اقدامات جراحی است، لازم است جراحی انجام شود.  

آیا میومکتومی یک جراحی پرتهاجمی است؟

بسته به آنکه کدام یک از روش های میومکتومی برای جراحی انتخاب شود، دوران نقاهت علی الخصوص بهبودی برش های ایجاد شده در شکم تاثیر گذار است. اما به طو کلی می توان گفت این یک جراحی بزرگ است و نیاز دارد که مراقبت های بعد از آن را انجام دهید. با آنکه اکثر بیماران با میومکتومی درد زیادی ندارند و نیازی به داروهای مسکن تجویز شده ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط