دکتر شروین مهدی زاده تهرانی

هیسترکتومی برای برداشتن رحم

هیسترکتومی چیست؟ در چه زمانی انجام می شود؟ آیا برای خارج کردن رحم از هیسترکتومی استفاده می شود؟ در این مقاله از سایت دکتر شروین مهدی زاده تهرانی قصد داریم به جراحی هیسترکتومی و هر آنچه باید در اینباره بدانید، اشاره کنیم. درواقع هیسترکتومی نوعی جراحی است که برای خارج کردن رحم از آن استفاده می شود. بنابراین زمانی که لازم باشد رحم شما خارج شود، پزشک ممکن است این روش جراحی را پیشنهاد کند.

عمل هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی یک جراحی نسبتا سنگین است که در طی آن بخشی و یا تمام اندام های تولید مثلی شما اعم از رحم و دهانه رحم، لوله فالوپ وتخمدان برداشته می شود. بعد از عمل شما دیگر نمی توانید باردار شوید . همچنین در صورتی که یائسه نشدید، دیگر خونریزی های دوارن عادت ماهیانه شما متوقف می شود و دچار یائسگی زودرس خواهید شد. بسته به اینکه در این جراحی کدام یک از اندام های خود را از دست می دهید، لازم است مراقبت های لازم را به عمل آورید.

🟢 میومکتومی برای جراحی فیبروم رحم

مراحل هیسترکتومی

مراحل هیسترکتومی به شیوه انجام آن آن بستگی دارد. بعد از دریافت داروی بیهوشی ممکن است برش در بخش فوقانی واژن، روی شکم و یا به صوت برش های کوچک در نواحی مختلف شکم ایجاد شود. بسته اینکه کدام روش برای بیمار انتخاب می شود، این مرحله متفاوت است. همچنین بسته به آنکه کنام یک از اندام های تولید مثل زنان اعم از حم، دهانه رحم، تخمدان و لوله های فالوپ در طول هیسترتومی خارج می شود، آن را به انواع مختلفی تقسیم بندی می کنند.

هیسترکتومی

انواع روش های انجام هیسترکتومی

هیتسرکتومی بسته به روش انجام به انواع زیر تقسیم بندی می شود:

هیسترکتومی لاپاراسکوپی: این یکی از کم تهاجمی ترین انواع جراحی خارج کردن رحم می باشد که با کمترین میزان بررش در شکم انجام می شود.

هیسترکتومی شکمی: دراین روش یک برش عمودی و یا افقی در ناحیه شکم برای خارج کردن رحم ایجاد می شود.  زمانی که چسبندگی وجود داشته باشید و یا اندازه رحم بزرگ باشد، پزشک این روش را ترجیح می دهد.

هیسترکتومی واژینال : در این روش برش در بخش فوقانی واژن ایجاد می شود. پرشک از این طریق رحم و بخش های دیگر دستگاه تولید مثل زنان را در صورت لزوم خارج می کند.  

تمام مراحل این جراحی چیزی بین دو تا پنج ساعت به طول می انجامد. بعد از آن لازم ااست مراقبت ها را تا 6 الی 8 هفته انجام دهید و از بلند کردن وسایل سنگینن به شدت بپرهیزید تا بهبودی حاصل شود.

آیا بعد از هیسترکتومی نیاز است غربالگری های زنان را انجام دهید؟

 آیا بعد از هیسترکتومی انجام تست پاپ اسمیر هر چند سال یکبار الزامی است؟ این بستگی به نوع هسیترکتومی شما دارد. در صورتی که در طول این جراحی کل رحم شما خارج شود، ممکن است پزشک به شما بگوید نیازی به انجام تست پاپ نیست. اما درصورتی که رحم به طور کامل خارج نشده باشد و سلول های غیر طبیعی در آزمایش های پاپ قبلی وجود داشته باشد، نیاز است همچنان غربالگری های زنان انجام شود.

خروج از نسخه موبایل