Search
Close this search box.
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی و مراحل آن

زایمان طبیعی یکی از قدیمی ترین روش های زایمان است که همچنان در میان بانوان متداول است . این روش را زایمان نیازمند تمرین تکنیک های تنفس و کنترل درد است  به منظورآنکه مادر زایمان موفقی داشته باشد. زایمان طبیعی مزایای زیادی دارد که مادران با گذشت سال ها پیشرفت علم پزشکی همچنان از این روش برای به دنیا آوردن فرزندشان استفاده می کنند. دراین روش، کمترین دخالت های پزشکی برای خارج کردن نوزاد از رحم مادر صورت می گیرد. اما برای مادران به دلیل مشکلاتی در دوارن بارداری و یا وجود بیماری هایزینه ای، نمی توانند به صورت طبیعی زایمان کنند. در ادامه این مقاله مراحل به دنیا آمدن نوزاد و همچنین هر آنچه باید در حین زایمان طبیعی بدانید را به شما یادآور می شویم. با ما همراه باشید.

مراحل زایمان طبیعی

در زایمان طبیعی نوزاد از لگن مادر عبور می کند تاجایی که به دهانه واژن برسد. مراحل آن را در ادامه برایتان شرح خواهیم داد:

  1. مراحل اولیه زایمان ممکن است برای مادران مشهود نباشد. علی الحخصوص آن دسته از مادرانی که قرار است اولین فرزند خود را به دنیا بیاورند در این مرحل دهانه رحم مادر شروع به گشاد تر شدن میکند.
  2. در این مرحله شما احساس انقباض می کنید و انقباضات همچنین ممکن است از یک روز قبل آغاز شده باشد. اما این انقباضات شدیدتر و همچین در فواصل زمانی منظم تر و نزدیک تری اتفاق می افتد.
  3. در این مرحله جنین شروع به فشار آوردن می کند و کیسه اب پاره می شود. بعد از پاره شدن کیسه آب شما وارد فاز زایمان فعال می شوید.
  4. در این مرحله دهانه رحم به اندازه کافی باز شده و نوزاد شروع به حرکت برای خارج شدن می کند. این مرحله ممکن است تا 30 دقیقه نیز به طول بی انجامد . در این مرحله لازم است مادر نیز فشار وارد کنند. این مرحله ممکن است تا یک ساعت نیز ادامه پیدا کند.
  5. جنین از ناحیه سر از دهانه واژن شروع به خارج شدن می کند زمانی که سر جنین خارج شود، بقیه بدن او نیز به سرعت خارج می شود و مراحل زایمان به پایان می رسد.
مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان از مدت شروع تا زمان زایمان کامل ممکن است 16 ساعت به طول بی انجامد. دراین مدت لازم است مبا متخصص همکاری کنید تا زایمان آسان تری داشته باشید. 

درهنگام زایمان طبیعی باید بدانید که…

✅ بعد از پاره شدن کیسه آب در صورتی که هنوز به پزشک مراجعه نکردید، سریع به متخصص مراجعه کنید.

✅ زمانی که فاصبه زمانی انقباضات شما هر 15 دقیقه یکبار شد، شما در فاز دوم زایمان به سر می برید. فاصله زمانی انقباضات شما هر به هر 5 دیققه یکبار و سریع تر این هم خواهد رسید.

✅ قبل از آنکه دهانه رحم به طور کامل باز نشده است، مادر نباید فشاری وارد کند. بعد از باز شدن دهانه رحم از مادرخواسته می شود برای به دنیا آوردن نوزاد فشار وارد کند که این فرایند سریع تر انجام شود.

✅زایمان طبیعی ممکن است برای برخی مادران دشوار باشد. علی الخصوص درمواردی که نوزاد درشت است، ممکن است بدن نوزاد به سختی از لگن مادر عبور کند. بنابراین برای کاهش خطرات آن زایمان سزارین توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط