Search
Close this search box.
مراقبتهای بعد عمل تنگی واژن

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن موارد متعددی را در بر می گیرند و هرکدام برای بهبود سریع تر شما بسیار اهمیت دارند. با رعایت این مراقبت ها می توانید در مدت زمانی کوتاه به نتایج موردانتظار خود دست یابید. با انتخاب یک پزشک جراح مجرب این امکان را خواهید داشت تا به اطلاعات دقیقی درباره این مراقبت ها دست یابید. در ادامه این مقاله به بررسی این مراقبت ها و اهمیت رعایت آن ها خواهیم پرداخت.

چرا مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن ضرورت دارد؟

رعایت مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن از این جهت اهمیت دارد که به واسطه آن می توان دوران نقاهت خود را به شکل بهتری پشت سر گذاشت. تمام خانم هایی که این عمل را انتخاب می کنند طی هفته اول با علائمی همچون درد، تورم و کبودی در ناحیه موردنظر مواجه خواهند شد. دستورالعمل هایی که از سوی پزشک طی دوران نقاهت تجویز می شوند می توانند بهبود شما را تسریع بخشیده و به این ترتیب شرایطی بهتر را پیش روی شما عزیزان قرار دهند.

جراحی زیبایی واژن

با رعایت این مراقبت ها مانع از ایجاد عوارض حاد می شوید و این امر در تامین سلامت شما اهمیت بسیار زیادی دارد. با توجه به این موضوع توصیه داریم در صورت فعالیت در خارج از منزل، این فعالیت های خود را محدود کرده و به مدت یک هفته استراحت کامل داشته باشید. طی این یک هفته انجام هرگونه فعالیت شدید بدنی همچون ورزش را کنار بگذارید؛ چرا اثرات منفی بسیار زیادی بر نتایج عمل شما خواهند داشت.

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن

اصلی ترین مراقبت های عمومی بعد از تنگ کردن واژن چیست؟

رعایت مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن ارتباط مستقیمی با کیفیت نتایج واژینوپلاستی دارند. این مراقبت ها شامل موارد زیر می شوند و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

 • با دقت تمام دستورالعمل های پزشک خود را مرور کرده و آن ها را انجام دهید.
 • نوشیدن مایعات فراوان را فراموش نکنید تا طی دوران بهبود خود با مشکل کم آبی بدن مواجه نشوید.
 • حتما یک رزیم غذایی مناسب و مقوی را برای بهبود سریع تر خود انتخاب کنید.
 • طی روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده روی آرام داشته باشید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.
 • فراموش نکنید که انجام فعالیت های شدید روند بهبود شما را به تاخیر می اندازد. توصیه داریم حتما برای مدتی استراحت کنید.

استعمال پمادهای آنتی بیوتیک اثربخشی زیادی بر بهبود سریع تر شما دارد. با توجه به این موضوع توصیه داریم براساس دستورات پزشک خود به طور مرتب این پمادها را برای محل های برش مورداستفاده قرار دهید. 

زمان رابطه جنسی بعد از تنگ کردن واژن

مراقبت های بعد از واژینوپلاستی در هفته اول بعد از جراحی

همچون دیگر جراحی هایی که انجام می دهید برای تنگ کردن واژن نیز بایستی در هفته اول بعد از جراحی به مراقبت های خاصی توجه داشته باشید. مواردی همچون نوشیدن مایعات فراوان و حفظ تحرک با احتیاط می توانند طی این هفته به شما کمک های قابل توجهی نمایند. از مهم ترین مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن طی هفته اول موارد زیر را می توان شرح داد.

 • حتما به پشت بخوابید. این امر مانع از وارد شدن هر گونه فشار به ناحیه جراحی خواهد شد و بهبود شما را سرعت می بخشد.
 • پس از جراحی با علائمی همچون تورم، کبودی و درد مواجه خواهید شد که کاملا طبیعی هستند. توجه داشته باشید که این علائم طی هفته اول کمرنگ خواهند شد. برای تسکین این دردها و بهبود علائمی که نام برده شد می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. این داروها بایستی تحت نظر دکتر جراح مصرف شوند.
 • برای کاهش تورم می توانید از کمپرس سرد در هفته اول استفاده کنید؛ اما نباید این کمپرس ها به طور مستقیم با سطح پوست شما در تماس باشند.
 • طی هفته اول بعد از جراحی حتما لباس های گشاد و نخی بپوشید تا ناحیه جراحی تحریک نشود. علاوه بر این توصیه داریم از پوشیدن لباس زیر بپرهیزید.
 • در صورت نیاز به شستشو و حمام لازم است با آب ولرم دوش بگیرید.
 • به هیچ عنوان از صابون های معطر برای شستشوی واژن خود استفاده نکنید.

رعایت مراقبت های بعد از عمل تنگی واژن تا چه زمان ضرورت دارد؟

به طور کلی برای بهبود کامل پس از این جراحی به ۲ تا ۴ هفته زمان نیاز دارید. طی این بازه زمانی رعایت مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن اهمیت بسیار زیادی دارد. ممکن است همراه با این جراحی نیاز به انجام جراحی هایی دیگری نیز داشته باشید. در صورت استفاده از روش های ترکیبی با توجهبه دستورالعمل پزشک خود باید مراقبت های ویژه ای را پشت سر بگذارید.

اقدامات بعد از واژینوپلاستی

با توجه به این موضوع می توان گفت انتخاب یک پزشک جراح مجرب اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که این پزشکان می توانند اطلاعات دقیقی را در راستای مدت زمان لازم برای رعایت این مراقبت ها به شما انتقال دهند. فراموش نکنید که این عمل جراحی به هیچ عنوان شما را محدود نخواهد کرد. زمانی که به بهبود کامل دست یابید به راحتی می توانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید و به استخر بروید.

در صورت رعایت مراقبت های بعد از واژینوپلاستی دوران نقاهت چقدر است؟

در این راستا نمی توان نظر دقیقی داد؛ چرا که مدت زمان نقاهت در صورت رعایت مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل میزان پاسخ بدن به این مراقبت ها، نوع مراقبت ها و کیفیت رعایت آن ها و جراح می شوند.

مراقبت های خانگی بعد از عمل تنگ کردن واژن

مراقبت های خانگی بعد از عمل تنگ کردن واژن به صورت زیر هستند.

 • به هیچ عنوان بخیه های خود را دستکاری نکنید.
 • دقت کنید که محل جراحی تمیز باشد.
 • ناحیه جراحی بایستی همیشه خشک باشد.
 • حتما داروهای تجویز شده از سوی پزشک خود را مصرف کنید.
 • استفاده از تامپون ها را کنار بگذارید.
 • مصرف مواد غذایی که موجب یبوست می شوند را فراموش کنید.

کلام آخر

همان گونه که مطالعه کردید رعایت مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن موجب بهبود سریع تر شما و کاهش دوران نقاهت خواهد شد. این مراقبت ها اثرات قابل توجهی نیز بر کیفیت نتایجی که دریافت می کنید دارند و به این ترتیب می توانند شرایطی ایده آل را برای شما عزیزان رقم بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط